Programme

General Schedule:

 Monday 14th
8:15Registration open
9:00 - 9:15Conference opening and address from Dean of Research
9:15 - 10:15Tutorial talk by Massimo Tornatore: An Introduction to Machine Learning in Optical Transport networks
10:15-10:35Coffee Break
10:35- 12:35TS1: Machine Learning techniques in optical networks. Session chair: Massimo Tornatore
12:35-14:00Lunch break
14:00 - 15:40TS2: SDN and network disaggregation. Session chair: Andrew Lord
15:40-16:00Coffee Break
16:00 - 18:10TS3: Resilience and security. Session chair: Elaine Wong
18:30-19:30Social event: Visit to Book of Kells
19:30 - 21:30Social event: Conference reception in TCD atrium
Tuesday 15th
9:00 - 10:00Plenary talk by Gaving Young: Future Proofing the Unified Fibre Access Network: Build, Fill, Perform
10:00-10:30Coffee Break
10:30- 12:20TS4: Metro networks. Session chair: Dan Kilper
12:20-14:00Lunch break
14:00 - 16:20TS5: Fixed/mobile convergence. Session chair: George Rouskas
16:20-16:40Coffee Break
16:40 - 18:30TS6: Elastic and programmable optical networks. Session chair: Manos Varvarigos
19:00 - 21:30Open Public session: TBA
Wednesday 16th
9:00 - 10:00Plenary talk by Andrew Lord: The evolution of optical networks in a 5G world
10:00-10:30Coffee Break
10:30- 12:10TS7: NFV. Session chair: Mark De Leenheer
12:10-13:40Lunch break
13:40 - 15:40Workshop: SDN/NFV for optical networks, Session chair: Ricardo Martinez
15:40-16:10Coffee Break
16:10- 17:40Industry panel on optical networks disaggregation
18:45 - 22:00Social event: Gala diner
Thursday 17th
9:00 - 10:00Tutorial talk by Josep Prat: Simple tuneable transmitters for ultra-dense WDM access and metro networks
10:00-10:30Coffee Break
10:30- 12:10TS8: Optical access. Session chair: Marco Ruffini
12:10-13:40Lunch break
13:40 - 15:00TS9: Data centres. Session chair: Anna Tzanakaki
15:00-15:30Coffee Break
15:30 - 17:30Workshop: Optical technologies in the 5G Era. Session chair: Anna Tzanakaki
17:30-18:00Conference wrap up and closing remarks

Sessions:

SessionTimeNameTitle
TS1: Machine learning techniques in optical networks10:35 - 11:05Lihua Ruan; Elaine Wong [Invited]Machine Intelligence in Allocating Bandwidth to Achieve Low-Latency Performance
Session chair: Massimo Tornatore11:05 - 11:25Wei Lu; Hongqiang Fang; Zuqing ZhuAI-Assisted Resource Advertising and Pricing to Realize Distributed Tenant-Driven Virtual Network Slicing in Inter-DC Optical Networks
11:25 - 11:45Antonia Pelekanou; Markos Anastasopoulos; Anna Tzanakaki; Dimitra SimeonidouProvisioning of 5G Services Employing Machine Learning Techniques
11:45 - 12:15Shuangyi Yan; Reza Nejabati; Dimitra Simeonidou [Invited]Data-driven Network Analytics and Network Optimisation in SDN-based Programmable Optical Networks
12:15 - 12:35Tania Panayiotou; Konstantinos Manousakis; Sotirios Chatzis; Georgios EllinasOn Learning Spectrum Allocation Models for Time-Varying Traffic in Flexible Optical Networks
TS2: SDN and network disaggregation14:00- 14:30Marc De Leenheer ; Yuta Higuchi; Guru Parulkar [Invited]An Open Controller for the Disaggregated Optical Network
Session chair: Andrew Lord 14:30 - 14:50Ricard Vilalta; Ramon Casellas; Ricardo Martinez; Raul Muñoz; Young Lee; Haomian Zheng; Yi Lin; Victor Lopez; Luis M. ContrerasFully Automated Peer Service Orchestration of Cloud and Network Resources Using ACTN and CSO
14:50 - 15:20Dan Kilper [Invited]Disaggregation as a Vehicle for Hyper-scalability in Optical Networks
15:20 - 15:40Alan Diaz Montiel; Jiakai Yu; Weiyang Mo; Yao Li; Daniel Kilper; Marco RuffiniPerformance Analysis of QoT Estimator in SDN-Controlled ROADM Networks
TS3: Resilience and security16:00 - 16:30Behnam Shariati; Alba Vela; Marc Ruiz; Luis Velasco [Invited]Monitoring and Data Analytics: Analyzing the Optical Spectrum for Soft-Failure Detection and Identification
Session chair: Elaine Wong 16:30 - 16:50Róża Goścień; Carlos Natalino; Lena Wosinska; Marija FurdekImpact of High-Power Jamming Attacks on SDM Networks
16:50 - 17:10Bahare Masood Khorsandi; Federico Tonini; Carla RaffaelliDesign Methodologies and Algorithms for Survivable C-RAN
17:10 - 17:30Jing Zhu; Carlos Natalino; Marija Furdek; Lena Wosinska; Zuqing ZhuControl Plane Robustness in Software-Defined Optical Networks Under Targeted Fiber Cuts
17:30 - 17:50Aniruddha Singh Kushwaha; Deepak Kakadia; Ashwin A Gumaste; Arun SomaniDesigning Multi-Layer Provider Networks for Circular Disc Failures
17:50 - 18:10Yosef Aladadi; Ahmed Abas; Abdulmalik Alwarafy; Mohammed AlresheediMulti-User Frequency-Time Coded Quantum Key Distribution Network Using a Plug-and-Play System
TS4: Metro networks10:30 - 11:00Steinar Bjornstad [Invited]Optical Ethernet: Can OTN Be Replaced?
Session chair: Dan Kilper 11:00 - 11:20Masahiro Nakagawa; Kana Masumoto; Hidetoshi Onda; Kazuyuki MatsumuraPhotonic Sub-Lambda Transport: An Energy-Efficient and Reliable Solution for Metro Networks
11:20 - 11:40Annie Gravey; Djamel Amar; Philippe Gravey; Michel Morvan; Bogdan Uscumlic; Dominique ChiaroniModelling Packet Insertion on a WSADM Ring
11:40 - 12:00Diogo Sequeira; Luís Gonçalo Cancela; João RebolaImpact of Physical Layer Impairments on Multi-Degree CDC ROADM-based Optical Networks
12:00 - 12:20Dibbendu Roy; Sourav Dutta; Brando Kumam; Goutam DasA Cost-effective and Energy-efficient All-Optical Access Metro-Ring Integrated Network Architecture
TS5: Fixed/Mobile convergence 14:00 - 14:30Dimitrios Apostolopoulos; Giannis Giannoulis; Nikos Argyris; Nikolaos Iliadis; Konstantina Kanta; Hercules Avramopoulos [Invited]Analog Radio-over-Fiber Solutions in Support of 5G
Session chair: George Rouskas 14:30 - 14:50Bogdan Uscumlic; Dominique Chiaroni; Brice Leclerc; Thierry Zami; Annie Gravey; Philippe Gravey; Michel Morvan; Dominique Barth; Djamel AmarScalable Deterministic Scheduling for WDM Slot Switching Xhaul with Zero-Jitter
14:50 - 15:10Longsheng Li; Meihua Bi; Wei Wang; Yan Fu; Xin Miao; Weisheng HuSINR-Oriented Flexible Quantization Bits for Optical-Wireless Deep Converged eCPRI
15:10 - 15:40Ricardo Martinez; Ricard Vilalta; Manuel Requena-Esteso; Ramon Casellas; Raul Muñoz; Josep Mangues-Bafalluy [Invited]Experimental SDN Control Solutions for Automatic Operations and Management of 5G Services in a Fixed Mobile Converged Packet-Optical Network
15:40 - 16:00Lu Zhang; Jiajia Chen; Lena Wosinska; Patryk Urban; Shilin Xiao; Weisheng HuFixed and Mobile Convergence with Stacked Modulation
16:00 - 16:20Jiakai Yu; Yao Li; Mariya Bhopalwala; Sandip Das; Marco Ruffini; Daniel KilperMidhaul Transmission Using Edge Data Centers with Split PHY Processing and Wavelength Reassignment for 5G Wireless Networks
TS6: Elastic and Flexible optical networks 16:40 - 17:10Michela Svaluto Moreolo; Josep M. Fabrega; Laia Nadal; Francisco Javier Vílchez [Invited]Exploring the Potential of VCSEL Technology for Agile and High Capacity Optical Metro Networks
Session chair: Manos Varvarigos 17:10 - 17:30Mirosław Klinkowski; Grzegorz Zalewski; Krzysztof WalkowiakOptimization of Spectrally and Spatially Flexible Optical Networks with Spatial Mode Conversion
17:30 - 17:50Andrea Tomassilli; Brigitte Jaumard; Frederic GiroirePath Protection in Optical Flexible Networks with Distance-adaptive Modulation Formats
17:50 - 18:10Rodrigo S Tessinari; Didier Colle; Anilton Salles GarciaCognitive Zone-Based Spectrum Assignment Algorithm for Elastic Optical Networks
18:10 - 18:30Jose-Juan Pedreno-Manresa; José Luis Izquierdo Zaragoza; Filippo Cugini; Pablo Pavon-MarinoOn the Benefits of Elastic Spectrum Management in Multi-Hour Filterless Metro Networks
TS7: NFV10:30 - 11:00Shireesh Bhat; George N. Rouskas [Invited]Open Marketplace and Service Orchestration for Virtual Optical Networks
Session chair: Mark De Leenheer 11:00 - 11:20Tamal Das; Aniruddha Singh Kushwaha; Ashwin A Gumaste; Mohan GurusamyLeveraging Optics for Network Function Virtualization in Hybrid Data Centers
11:20 - 11:50Hiroaki Harai; Hideaki Furukawa; Yusuke Hirota [Invited]Hardware-supported Softwarized and Elastic Optical Networks
11:50 - 12:10Leila Askari; Ali Hmaity; Francesco Musumeci; Massimo TornatoreVirtual-Network-Function Placement for Dynamic Service Chaining in Metro-Area Networks
TS8: Optical access10:30 - 10:50Nicola Brandonisio; Daniel Carey; Stefano Porto; Giuseppe Talli; Paul TownsendBurst-Mode FEC Performance for PON Upstream Channels with EDFA Optical Transients
Session chair: Marco Ruffini 10:50 - 11:10Nejm Eddine Frigui; Tayeb Lemlouma; Stéphane Gosselin; Benoit Radier; Renaud Le Meur; Jean-Marie BonninOptimization of the Upstream Bandwidth Allocation in Passive Optical Networks Using Internet Users' Behavior Forecast
11:10 - 11:30Tomoko Kamimura; Sumiko MiyataAnalysis of Mean Packet Delay in DR-MPCP Limited Service Using Queueing Theory
11:30 - 11:50Ahmed Helmy; Nitesh Krishna; Amiya NayakOn the Feasibility of Service Composition in a Long-Reach PON Backhaul
11:50 - 12:10Abdulmalik Alwarafy; Mohammed Alresheedi; Ahmed Abas; Abdulhameed AlsaniePerformance Evaluation of Space Time Coding Techniques for Indoor Visible Light Communication Systems
TS9: Data Centre networks14:00 - 14:30Konstantinos Kontodimas; Kostas Christodoulopoulos; Emmanouel Varvarigos [Invited]Resource Allocation in Slotted Optical Data Center Networks
Session chair: Anna Tzanakaki 14:30 - 14:50Max Curran; Kai Zheng; Himanshu Gupta; Jon LongtinHandling Rack Vibrations in FSO-based DataCenter Architectures
14:50 - 15:20Rui Lin; Joris Van Kerrebrouck; Xiaodan Pang; Michiel Verplaetse; Oskars Ozolins; Aleksejs Udalcovs; Lu Zhang; Lin Gan; Ming Tang; Songnian Fu; Richard Schatz; Urban Westergren; Sergei Popov; Deming Liu; Weijun Tong; Timothy De Keulenaer; Guy Torfs; Johan Bauwelinck; Xin Yin; Jiajia Chen [Invited]Spatial Division Multiplexing for Optical Data Center Networks

Social Events:

Monday evening (May 14th):
  • Visit to Book of Kells: A visit to Trinity’s famous Old Library and a chance to see the Book of Kells that remains one of the world’s most famous manuscripts with its ornately decorated pages written back around 800 AD.
  • Conference Reception: the conference reception is to be held in the Trinity College’s Atrium.
Wednesday evening (May 16th):
  • Gala dinner: The conference gala dinner will be held at the Belvedere hotel. There will be a three-course dinner accompanied by a beautiful Irish dance show a great opportunity to experience traditional Irish music, dance and food. This spectacular show will give you a flavour of the different styles of Irish dance.

Comments are closed.